banovecko

ZDRUŽENIE OBCÍ BÁNOVECKO

 

Cezhraničná spolupráca slovenského a českého mikroregiónu v projekte „SPOZNAJ A CESTUJ“

 Mikroregión Bánovecko bol založený v roku 2003 na ustanovujúcom sneme ako záujmové združenie "Združenie obcí Bánovecko". Základnou myšlienkou pre vznik mikroregiónu bol rozvoj spoločenského, kultúrneho, ekonomického a hospodárskeho života.
Zakladajúcimi obcami boli: Bánovce nad Bebravou, Brezolupy, Dubnička, Dvorec, Horné Naštice, Ľutov, Miezgovce, Prusy. V súčasnosti má mikroregión 15 členov. Cieľom združenia je iniciovanie a podpora rozvojových projektov a ich realizácia na území mikroregiónu Bánovecko, teda v katastroch obcí Bánovce nad Bebravou, Brezolupy, Dubnička, Dvorec, Horné Naštice, Ľutov, Miezgovce, Veľké Chlievany, Prusy, Pravotice, Dolné Naštice, Otrhánky, Haláčovce, Podlužany a Ruskovce, ktoré sú členmi združenia.

Čítať ďalej...

Aj v Bánovciach sa rozlúčime s časom plesov a zábav

Áno, je to tak. Plesová sezóna sa iba začala a  už sa nezadržateľne blíži Popolcová streda a  s  ňou ukončenie fašiangového obdobia. Nie je však dôvod smútiť. Aj tento rok sa pôvodné tradície z  vidieka prenesú do nášho mesta. Desiateho februára sa tešte na fašiangový sprievod masiek, do ktorého sa môže zapojiť každý, kto má chuť poriadne sa zabaviť. Už po tretíkrát sa sprievod začne od Základnej umeleckej školy D. Kardoša na sídlisku Dubnička o 10.00 h a pokračovať bude postupne celým mestom. Nebude chýbať ani sprievodné vozidlo – historická hasičská Avia plná pesničiek. Sprievod masiek ukončí svoju cestu v  Mestskom kultúrnom stredisku na sídlisku Sever, kde na každého zúčastneného čaká malé občerstvenie a  niečo na zahriatie. Po krátkom oddychu sa večer o 19.00 h stretneme na fašiangovej zábave, na ktorej nebude chýbať tradičné pochovávanie basy ako symbol ukončenia obdobia plesov a  zábav. Tešiť sa môžete na výbornú tancovačku s  DJ Rodrigezom, ktorý bude hrať podľa vašej chuti a  v  programe sa predstaví mnohým známy heligonkár Janko Chudoba spolu so svojimi šikovnými synmi. Tí zahrajú na ľudovú nôtu a  vytvoria tú správnu fašiangovú náladu. Organizátorskú taktovku aj tento rok drží v  rukách Folklórny súbor Drienovec, Dobrovoľný hasičský zbor v Bánovciach nad Bebravou a  Mestské kultúrne stredisko. Či už si fašiangové tradície pamätáte z  detstva alebo ich chcete zažiť naživo, určite príďte. Okrem skvelej zábavy sa môžete tešiť aj na chutné občerstvenie v  cene vstupenky.

 

Text: Zuzana Janáčová

Zdroj: Bánovské noviny č.4 - 29.1 2018

Nachádzaš sa tu: Domov Aj v Bánovciach sa rozlúčime s časom plesov a zábav