banovecko

ZDRUŽENIE OBCÍ BÁNOVECKO

 

Cezhraničná spolupráca slovenského a českého mikroregiónu v projekte „SPOZNAJ A CESTUJ“

 Mikroregión Bánovecko bol založený v roku 2003 na ustanovujúcom sneme ako záujmové združenie "Združenie obcí Bánovecko". Základnou myšlienkou pre vznik mikroregiónu bol rozvoj spoločenského, kultúrneho, ekonomického a hospodárskeho života.
Zakladajúcimi obcami boli: Bánovce nad Bebravou, Brezolupy, Dubnička, Dvorec, Horné Naštice, Ľutov, Miezgovce, Prusy. V súčasnosti má mikroregión 15 členov. Cieľom združenia je iniciovanie a podpora rozvojových projektov a ich realizácia na území mikroregiónu Bánovecko, teda v katastroch obcí Bánovce nad Bebravou, Brezolupy, Dubnička, Dvorec, Horné Naštice, Ľutov, Miezgovce, Veľké Chlievany, Prusy, Pravotice, Dolné Naštice, Otrhánky, Haláčovce, Podlužany a Ruskovce, ktoré sú členmi združenia.

Čítať ďalej...

Povesti z povodia Bebravy od Blažeja Beláka, aj o Bánovciach

V týchto dňoch vyšla nová kniha od Blažeja Beláka Slovenské povesti – Povesti z povodia Bebravy. Autor v nej zozbieral mýty, povesti ale aj legendy z obcí, cez ktoré preteká rieka Bebrava, vrátane jej prítokov. Nechýbajú tam ani tri povesti priamo z Bánoviec- Štvrtá ruža v znaku, Vareškár Miško, O zbojníkovi Farkašovi- Vlkovi, ale aj z Malých Chlievan, Biskupíc a dve z Horných Ozoroviec. Knihu je možné zakúpiť v kníhkupectvách, ale dá sa objednať aj cez internet.

 

Čerpáme z: Bánovské noviny, ročník XI./číslo 50

Nachádzaš sa tu: Domov Povesti z povodia Bebravy od Blažeja Beláka, aj o Bánovciach