banovecko

ZDRUŽENIE OBCÍ BÁNOVECKO

 

Cezhraničná spolupráca slovenského a českého mikroregiónu v projekte „SPOZNAJ A CESTUJ“

 Mikroregión Bánovecko bol založený v roku 2003 na ustanovujúcom sneme ako záujmové združenie "Združenie obcí Bánovecko". Základnou myšlienkou pre vznik mikroregiónu bol rozvoj spoločenského, kultúrneho, ekonomického a hospodárskeho života.
Zakladajúcimi obcami boli: Bánovce nad Bebravou, Brezolupy, Dubnička, Dvorec, Horné Naštice, Ľutov, Miezgovce, Prusy. V súčasnosti má mikroregión 15 členov. Cieľom združenia je iniciovanie a podpora rozvojových projektov a ich realizácia na území mikroregiónu Bánovecko, teda v katastroch obcí Bánovce nad Bebravou, Brezolupy, Dubnička, Dvorec, Horné Naštice, Ľutov, Miezgovce, Veľké Chlievany, Prusy, Pravotice, Dolné Naštice, Otrhánky, Haláčovce, Podlužany a Ruskovce, ktoré sú členmi združenia.

Čítať ďalej...

Pamätný dom Janka Jesenského

Je to pamiatka, ktorá nás núti zamyslieť sa nad desaťročným pôsobením Janka Jesenského v Bánovciach nad Bebravou. Tento dom sa nachádza na Jesenského ulici č.19/569. JUDr. Janko Jesenský tu pôsobil a býval v rokoch 1905-1914, ako to uvádza pamätná tabuľa s bustou od akademického sochára M. Tomáška umiestnená na dome.

Janko Jesenský zložil v roku 1905 v Budapešti advokátsku skúšku a začal pôsobiť ako mladý advokát v Bánovciach nad Bebravou. Z tohto obdobia sa zachoval list, kde Jesenský píše svojmu priateľovi Jaroslavovi Zatloukalovi: „Usadil som sa ako advokát v Bánovciach nad Bebravou čisto z národnej nadšenosti na pozvanie nebohého Dr. J. Minárika, vtedy lekára vo Veľkej Bytči, ktorý chcel mať v Bánovciach nad Bebravou advokáta Slováka a právneho radcu pre vtedy ním založenú Ľudovú banku.“ Obsah listu jasne vykresľoval vtedajšie pomery v Bánovciach nad Bebravou. Aj tu prenikla silná maďarizácia, obyvateľstvo sa rozdelilo do dvoch táborov.

Až v roku 1909 si vystaval vlastný dom. Z tohto obdobia (1906) zhrnul Jesenský svoje básne, ktoré písal ako študent do zbierky. V básnickej tvorbe pokračoval aj v Bánovciach nad Bebravou, no tieto verše mohol vydať až po vojne. Dokončil tu aj satirickú skladbu Náš hrdina, ktorej podstatná časť bola publikovaná v Slovenských pohľadoch.

Tento samostatne stojaci prízemný rodinný dom zo začiatku 20. storočia má fasádu zdobenú secesným ornamentálnym tvaroslovím. Uličné priečelie je štvorcové, s mierne vystupujúcim rizalitom na šírku dvoch okenných osí. Rizalit je ukončený oblúkovou atikou s polkruhovým otvorom. Priečelie člení horizontálna podokenná rímsa a výrazne profilovaná konzolová korunná rímsa. Nárožia sú zvýraznené omietkovou bosážou. Budova je krytá valbovou strechou.

i_319600.jpg540b627acc24c.jpgjesensky_08.jpg

 (Zdroj: Bánovce nad Bebravou - Kultúrne pamiatky mesta, str. 11)

 

Nachádzaš sa tu: Domov Pamätný dom Janka Jesenského