banovecko

ZDRUŽENIE OBCÍ BÁNOVECKO

 

Cezhraničná spolupráca slovenského a českého mikroregiónu v projekte „SPOZNAJ A CESTUJ“

 Mikroregión Bánovecko bol založený v roku 2003 na ustanovujúcom sneme ako záujmové združenie "Združenie obcí Bánovecko". Základnou myšlienkou pre vznik mikroregiónu bol rozvoj spoločenského, kultúrneho, ekonomického a hospodárskeho života.
Zakladajúcimi obcami boli: Bánovce nad Bebravou, Brezolupy, Dubnička, Dvorec, Horné Naštice, Ľutov, Miezgovce, Prusy. V súčasnosti má mikroregión 15 členov. Cieľom združenia je iniciovanie a podpora rozvojových projektov a ich realizácia na území mikroregiónu Bánovecko, teda v katastroch obcí Bánovce nad Bebravou, Brezolupy, Dubnička, Dvorec, Horné Naštice, Ľutov, Miezgovce, Veľké Chlievany, Prusy, Pravotice, Dolné Naštice, Otrhánky, Haláčovce, Podlužany a Ruskovce, ktoré sú členmi združenia.

Čítať ďalej...

Bánovce nad Bebravou - história a kultúra mesta

Mesto Bánovce nad Bebravou

   sa rozprestiera na území Strážovských vrchov. Územie mesta v minulosti predstavovalo  jedno zo slovanských centier, čo dokazuje aj množstvo archeologických nálezov.  Prvý krát sa mesto Bánovce spomína v roku 1232 ako Villa Ben a v roku 1376 získalo mestské práva. Okrem poľnohospodárstva sa tu darilo aj obchodu a vychýreným remeslám akými boli súkennícky, tkáčsky, obuvnícky. V povojnových rokoch vzrástol priemysel.

   V meste Bánovce nad Bebravou pôsobilo i niekoľko významných slovenských osobností, ako Janko Jesenský, Mária Ďuríčková, Elena Čepčeková, Rudo Móric. Pamätný dom Janka Jesenského  je dnes prístupný verejnosti a k najvzácnejším historickým pamiatkam mesta patrí Kostol sv. Mikuláša. Mariánsky stĺp na námestí  bol postavený v 15. storočí a viacerými prestavbami získal renesančné a barokové črty. Historickému centru Bánoviec dominuje Kostol Najsvätejšej Trojice z roku 1802. Na Jesenského ulici, v blízkosti bývalej požiarnej zbrojnice môžete obdivovať sochu sv. Floriána z 18. storočia. Synagóga z 19. storočia dnes slúži ako evanjelický kostol. Obzvlášť pôsobivý a historicky hodnotný je pamätník Ľ. Štúra. Zachovalo sa i viacero kaštieľov a kúrií. Mesto ponúka svojim návštevníkom bohatý celoročný kultúrny program, možnosti rekreačného a športového vyžitia. Nájdete tu termálne kúpalisko, krytú plaváreň, zimný štadión, priestory pre halové športy.

   Okolie mesta Vás osloví i prírodnými krásami. Nachádzajú sa tu výborné podmienky pre rybolov, poľovačky, turistiku a cykloturistiku. Mesto Bánovce nad Bebravou sa nachádza v údolí rieky Bebravy na úpätí Strážovských vrchov v nadmorskej výške 216 metrov a leží na hlavnej spojnici magistrály medzi stredným Slovenskom a Moravou. Tunajšie okolie vyniká bohatstvom bukových, dubových a borovicových lesov, obraz kraja dopĺňajú lúky, polia a sady. Vyskytuje sa tu veľa druhov vzácnych rastlín a živočíchov, lesnej a poľnej zveri, sú tu bohaté lovné revíry. Na svoje si prídu aj hubári. Vodná nádrž Prusy poskytuje možnosť rybolovu a celé okolie je možné využívať na pešiu turistiku. V blízkosti Bánoviec nad Bebravou sa nachádzajú dediny, ktoré majú bohatú históriu a tradície. Známy je Uhrovec nielen svojou tradíciou remesiel, ale aj rodiskom Ľudovíta Štúra, Alexandra Dubčeka a ďalších významných dejateľov a národovcov. Folklórom, architektúrou a románskym kostolíkom je známa Kšinná. Kostolík je v ústrednom zozname kultúrnych pamiatok. Z hľadiska bojov slovenského národa za oslobodenie spod fašizmu sú známe aj dedinky Miezgovce, Omastiná, Uhrovské podhradie, Závada pod Čiernym vrchom, Čierna Lehota a pamätné miesto bojov SNP Jankov vŕšok.

(Pamiatky v prílohe: Evanjelický kostol, Pamätný dom Janka Jesenského, Kostol Najsvätejšej Trojice, Kostol sv. Mikuláša, Mariánsky stĺp, Socha Ľudovíta Štúra) 

kostol sv mikulsa.jpgsocha ludovita stura.jpgkostol najsvetejsej trojice.jpgevanjelicky kostol.jpgmarinsky stlp.jpgjesensky_08.jpg

Nachádzaš sa tu: Domov Bánovce nad Bebravou - história a kultúra mesta