banovecko

ZDRUŽENIE OBCÍ BÁNOVECKO

 

Cezhraničná spolupráca slovenského a českého mikroregiónu v projekte „SPOZNAJ A CESTUJ“

 Mikroregión Bánovecko bol založený v roku 2003 na ustanovujúcom sneme ako záujmové združenie "Združenie obcí Bánovecko". Základnou myšlienkou pre vznik mikroregiónu bol rozvoj spoločenského, kultúrneho, ekonomického a hospodárskeho života.
Zakladajúcimi obcami boli: Bánovce nad Bebravou, Brezolupy, Dubnička, Dvorec, Horné Naštice, Ľutov, Miezgovce, Prusy. V súčasnosti má mikroregión 15 členov. Cieľom združenia je iniciovanie a podpora rozvojových projektov a ich realizácia na území mikroregiónu Bánovecko, teda v katastroch obcí Bánovce nad Bebravou, Brezolupy, Dubnička, Dvorec, Horné Naštice, Ľutov, Miezgovce, Veľké Chlievany, Prusy, Pravotice, Dolné Naštice, Otrhánky, Haláčovce, Podlužany a Ruskovce, ktoré sú členmi združenia.

Čítať ďalej...

Tipy pre voľný čas na leto

Aj leto ponúka veľa možností na oddych, rôzne športové aktivity a výlety či výletíky. A ak si nájdete chvíľu čas a nebudete vedieť kam by ste mohli zavítať, ponúkneme vám pár miest, ktoré sa môžu stať aj vašimi obľúbenými. Recept na únik pred horúčavami nemáme, ale ako si spríjemniť deň, na to recept našťastie existuje.

Predstavíme vám vodné plochy, ktoré sa nachádzajú v našom blízkom aj vzdialenejšom okolí. Poskytnú nám priestor na slnenie, kúpanie – aj keď treba myslieť na to, že kúpanie v prírode je len na vlastné nebezpečenstvo. Ale nôžky si zaiste ochladiť skúste. Príroda v ich okolí sa dá obzerať, ochytať, ovoňať. Môžete ochutnať lesné jahody, či ovoňať kvietky alebo sa poprechádzať lesom s košíkom hríbov. A v neposlednom rade si aj rybári prídu na svoje.

Na úvod je tu zopár informácií:

Vodné nádrže delíme na dve kategórie podľa ich vzniku - vytvorené človekom alebo tie vytvorené prírodou.

Vodné nádrže vytvorené činnosťou prírody sú jazerá a plesá

 Vodné nádrže vybudované človekom:

 

 

Tajchy - sú vybudované v stredoveku ľuďmi v banských oblastiach. Hromadila sa v nich voda zo zrážok. Používala sa ako zdroj na pohon banských zariadení.

 

Priehradné vodné nádrže – sú vodné nádrže, ktoré sa využívajú na výrobu energie. Najviac vodných nádrží je vybudovaných na rieke Váh.

 

Umelé vodné plochy v okrese Bánovce nad Bebravou :

Vodná nádrž Prusy

Vodná nádrž Prusy bola vybudovaná v roku 1987 – 1988 na potoku Dubnička neďaleko obce Prusy. Rozloha vodnej plochy je 38ha. Vodná nádrž je vsadená do krásneho prostredia, ktorým sa je možno obdivovať v každom ročnom období. Prechádzky v okolí, možnosť hubárčenia. Je aj obľúbeným miestom rybárov.

Vodná nádrž Brezolupy

Vodná plocha nádrže je umiestnená pri obci Brezolupy, v časti Jerichov. Na rozmedzí obcí Brezolupy, Pravotice a Vysočany. Je napájaná riečkou Hydina. Poskytuje plnohodnotné vyžitie či už pre rodiny alebo rybárov. Príroda hrá hlavnú rolu.

Vodná nádrž Haláčovce

Vodná nádrž sa nachádza na potoku Haláčovka nad obcou Haláčovce. Poskytuje možnosť rybolovu, ale pre milovníkov prírody ponúka príjemný oddych. Využite deň aj na opekanie, vonku predsa vždy chutí najlepšie.

Ak by ste si nevybrali z tejto ponuky, môžete navštíviť aj vodné plochy, umelé či prírodné aj v okolitých okresoch.

Vodná nádrž Svinica

Nachádza sa medzi obcami Trenčianske jastrabie a Svinná. Rozprestiera sa na 13ha. Vteká do nej riečka Svinica. Jej vodný tok je chráneným prírodným územím. Zachovalo sa jeho pôvodné koryto aj s jeho faunou a flórou. V okolí je lúka, kde si môžete oddýchnuť alebo sa venovať športovým aktivitám. Po celom areáli vodnej nádrže je však zakázané stanovať a vytvárať ohniská s výnimkou miest, na to určených.

Zelená voda

Nachádza sa približne 2 km od Nového mesta nad Váhom. Jej rozľahlý areál 77ha sa dá využiť na letnú dovolenku, víkendovú chatu alebo jednodňový výlet. V ponuke je množstvo športových a vodných aktivít. Ako aj bufetov a rôznych služieb.

Umelé vodné a prírodné plochy v okrese Partizánske:

- kúpalisko Partizánske

-Vodná nádrž Brodzany

- Klátova Nová Ves – na južnom okraji obce Janova Ves sa nachádza sústava štyroch rybníkov

-Vodná nádrž Bager – nachádza sa na pravom brehu rieky Nitra v Partizánskom

-Vodná nádrž Kolačno – na rieke Drndava pri Kolačne

- Vodná nádrž Veľké Uherce – situovaná na rieka Drahožica

- Žabokreky nad Nitrou – vodná plocha na ľavom brehu Žabokreckého potoka neďaleko obce

Umelé a prírodné vodné plochy v okrese Topoľčany:

- mestské kúpalisko

- vodná nádrž Duchonka - je napájaná potokom Železnica. Nachádza sa neďaleko obce Prašice. Vodná plocha o rozlohe 17ha. Poskytuje široké možnosti vodných aktivít, ako aj rôzne kurty a ihriská.

- vodná nádrž Nemečky - jedna z prvých svojho druhu v tomto okrese. Je položená na hornom toku Chotiny, severne od obce. Vodná plocha sa rozpína na 14ha. V súčasnosti sa využíva skôr pre rybárčenie.

Zdroj: internet, kam na výlet.sk, travel guide.com, travel guide.sk

Nachádzaš sa tu: Domov Tipy pre voľný čas na leto